Pratik Temizlik Nasıl Yapılır?

  • Anasayfa
  • Pratik Temizlik Nasıl Yapılır?
Pratik Temizlik Nasıl Yapılır?

Pratik Temizlik Nasıl Yapılır?

Ev temizliği zor ve yorucu bir iş olarak görülüyor. Genellikle, temizliğe nereden başlanacağının bilinmemesi de ayrı bir konu oluyor. Pratik bir şekilde evde temizlik nasıl yapılır sorusuyla da sıklıkla karşılaşılıyor. Temizlikte uygulanabilecek birtakım püf noktaları sayesinde, daha az efor sarf ederek kısa sürede etkili temizlik yapmak mümkün oluyor. Temizliğin en önemli püf noktaları arasında hangi ürünün nerede kullanılacağının bilinmesi geliyor.


Ev temizliği yaparken hangi odadan başlanırsa başlansın, temizlik daima yukarıdan aşağıya doğru yapılıyor. Böylece tozların dağılmasının önüne geçilmiş oluyor. Temizlik nasıl yapılır sorusuna verilebilecek en güzel cevap, önce tavanların sonra duvar ve camların, en son da mobilya ve yerlerin temizliği yapılmalıdır oluyor. Perdeler yıkanacaksa onların, temizliğe başlamadan sökülüp makineye atılması gerekiyor. Yağ sökücü, leke ve kireç sökücü, çamaşır suyu gibi ürünler zaman kaybetmeden temizlik yapılmasını sağlayan ürünler arasında yer alıyor. Böylece, çıkmayan pas, kireç ve yağ lekeleri için saatlerce ovalama yapmak ve zaman kaybetmek zorunda kalınmıyor.

Mikroplarla mücadelede çamaşır suyu birebir geliyor. Küflü alanlarda temizlik nasıl yapılmalı derseniz, bunun için özel deterjanlar kullanılabiliyor. Hız kazanmada hangi ürünün nerede kullanılacağını bilmek, büyük önem taşıyor. Kireçli alanlarda kireç sökücü ya da klorsuz çamaşır suyu, yağlı alanlarda yağ sökücü, bulaşık deterjanı ve amonyaklı ürünler etkili bir çözüm oluyor. Temizlikte pratikliği açısından fısfıslı ürünler ev temizlik ürünleri olarak çok tercih ediliyor.Ev temizliği yaparken programlı ve düzenli olmak, hem zamandan tasarruf etmenizi hem de daha az yorulmanızı sağlıyor. Ev temizliği yaparken önce çöplerden başlanıyor. Daha sonra evin havalandırılması gerekiyor. Temizlik sırasında programlı olanlar ve akış durumuna göre hareket edenler daha fazla zaman kazandıklarını görüyor. Temizliğe yukarıdan aşağı başlamak, önce etrafı toparlamak sonra temizliğe başlamak, önce ıslak alanları temizlemek, evi oda oda temizlememek, zemin temizliğini en sona bırakmak ev temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları arasında yer alıyor.
Kaynak : Tıklayınız